Wypożyczanie samochodów w USA - jak, gdzie i za ile?

Wypożyczenie samochodu w Stanach to relatywnie tania impreza - oczywiście dla Amerykanina, nie Polaka;) W zależności od tego, w jakim celu i na jak długo chcesz wypożyczyć samochód, masz parę opcji do wyboru.

"Tradycyjna" to skorzystanie z usług międzynarodowych wypożyczalni - Hertz, Alamo, Budget czy innych. Biura owych firm znajdują się na każdym lotnisku i w większości miast. Zasady tu nie różnią się wcale od biur europejskich:

 • wypożyczyć samochód możesz tylko z ważnym prawem jazdy i paszportem, jeśli jesteś obcokrajowcem
 • musisz mieć kartę kredytową, z której naliczony zostanie depozyt zwracany po oddaniu auta w stanie nienaruszonym
 • możesz wypożyczyć auto w jednym miejscu a oddać w innym (za dodatkową opłatą, oczywiście)
 • sprawdzając cenę on-line, nastaw się na prawie drugie tyle ukrytych kosztów (do podanej ceny dojdzie podatek, opłaty manipulacyjne, ubezpieczenie, opłata za drugiego czy młodego kierowcę)
 • przy wypożyczaniu auta konsultant zapyta o to, czy chcesz sam zatroszczyć się o zatankowanie samochodu przed oddaniem czy zostawisz to wypożyczalni. Oczywiście dużo bardziej opłaca się samemu tego przypilnować

Wypożyczane auto musisz jakoś ubezpieczyć. Jeśli mieszkasz w Stanach i masz swoje auto, możesz wykorzystać posiadane ubezpieczenie samochodowe. W razie kolizji koszty potrącane są z twojej polisy a dane o wypadku idą do twoich akt, co w efekcie może się w przyszłości przełożyć na wyższe składki ubezpieczenia. Możesz też wybrać opcję nr 2 - zapłacić za ubezpieczenie w wypożyczalni. Co firma, to stawki, my ostatnio płaciliśmy 24$+tax/dzień za pełne pokrycie ewentualnych szkód. Jest też opcja nr 3 - niektóre karty kredytowe posiadają wbudowane podstawowe ubezpieczenie samochodu;)


                               

Jakie są koszty wynajmu?
Ceny BARDZO się różnią w zależności od firmy, z której usług chcemy korzystać. Przykładowo, wynajęcie samochodu na 1 dzień na lotnisku SeaTac to wydatek rzędu od 80$ w Alamo do 200$ w Avis. Spora rozbieżność, prawda? 
Bardzo możliwe, że firmy oferujące niższą cenę startową mają więcej ukrytych kosztów. Nie potrafię jeszcze tego potwierdzić, ale wysnuliśmy z Pawłem takie podejrzenie po ostatnim wypożyczeniu samochodu, kiedy z oczekiwanych 180$ zrobiło się prawie 350$.

Warto jednak pamiętać, że na im dłużej wynajmujemy samochód, tym niższą płacimy 'dniówkę'.
Do rezerwacji samochodów przez internet polecam serwis priceline: KLIK

Wynajmowanie samochodu na parę godzin lub na jeden dzień
Jeśli potrzebujemy samochód tylko na parę godzin, wypożyczanie auta z 'tradycyjnej' wypożyczalni to kiepski pomysł ze względu na spore koszty. Warto wtedy pomyśleć o alternatywie, np. ZipCar czy car2go czyli wypożyczaniu na godziny. 
Sprawdzi się to tylko dla osób planujących dłuższy pobyt w Stanach, gdyż obie firmy wymagają od klienta rocznej opłaty (ok. 30$) i trochę formalności - Paweł, z racji braku jakiejkolwiek historii i danych w Stanach, musiał załatwiać dokumenty z ubezpieczalni w Polsce, żeby w ogóle móc z ZipCara korzystać. Trochę upierdliwe, ale warte zachodu - dość często zdarza się nam wynająć auto na godzinkę czy dwie, żeby coś załatwić czy przewieźć. ZipCar ma w swojej ofercie różne modele samochodów od  mini po vany. 
Car2Go to firma, która oferuje jedynie smarty, zaletą jednak jest to, że można je zostawiać po wynajęciu gdzie bądź, a ZipCary muszą być zawsze odstawione na swoje przypisane stanowisko.
Obie firmy mają swoje ograniczenia, o których warto poczytać, zanim się zdecydujesz płacić abonament. Jest to jednak sensowna alternatywa dla tradycyjnych wypożyczalni, o której warto wiedzieć.


Czy można jeździć po Stanach z polskim prawem jazdy?
W Stanach międzynarodowe prawo jazdy ważne jest od 6 do 12 miesięcy (w zależności od Stanu). My przyjechaliśmy do Seattle z polskimi dokumentami bez żadnego anglojęzycznego tłumaczenia. Nikt nas z nim jeszcze nie złapał, ale pytaliśmy paru oficerów czy w razie kontroli uznaliby dokument w języku, którego nie znają. Na dwóch zapytanych połowa nie robiłaby problemów, druga połowa mogłaby;) Myślę, że w większości wypadków dałoby się wytłumaczyć, ale jeśli macie czas, to dla świętego spokoju radziłabym wyrobić przed wyjazdem międzynarodowe prawo jazdy.

                                           

Komentarze

 1. Jeśli jeszcze nie macie amerykańskiego prawo jazdy to koniecznie je zróbcie jak najszybciej. W wypadku jakiegokolwiek incydentu ubezpieczalnie może się łatwo wykpić, jak macie tylko polskie prawo jazdy.

  A egzamin na prawo jazdy w Seattle, to < 50$ i poziom trudności, że jesli tylko sie nie jest niewidomym można je zdać jednocześnie rozmawiając przez telefon i jedząc kanapkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paweł już ma prawo jazdy, ja czekam do października na mój SSN i też się zabieram:)

   Usuń
 2. małe pytanko. Czy wiecie może czy jeśli np. opłata za młodego kierowcę wynosi 20$/dzień wg terms & conditions firmy, to będzie ona jeszcze zwiększona o jakieś opłaty np. tax?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak. Tax zawsze naliczają na końcu czyli to będzie bardziej ~$22 za dzien

   Usuń
  2. dodatkowo jeżeli chodzi o rezerwację to zawsze chca ode mnie w necie karty kredytowej. ja się nie chcę dzielić tymi informacjami na etapie rezerwacji. z czym to się w ogóle wiąże?

   Usuń
  3. To jest stała praktyka. Karta kredytowa to preferowany środek płatności, więc sprawdzają czy ją masz. Po wykonaniu rezerwacji i odbiorze auta opłaty będą automatycznie pobrane z tamtej karty (chyba, że do okienka podejdziesz z inną i kazesz im jej użyć).

   Podawanie numeru karty na etapie rezerwacji czegokolwiek w Stanach to stała praktyka. Może dlatego, że większość banków ma tak dobre systemy anty-fraudowe, że i tak nikt nie mogły użyć skradzionych danych.

   Usuń
 3. W Polsce wynajem samochodów też staje się popularny, ludzie zaczynają doceniać niezależność i wygodę, jaką daje auto

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Koszty zycia w USA - czyli ile potrzebujesz, żeby przeżyć po przybyciu do Seattle?

Poszukiwanie pracy w USA