wtorek, 21 stycznia 2014

Jak przygotować się do rozmowy o pracę z Amazon, Google czy Microsoft?

Od paru dni dostajemy masę maili z prośbą o wskazówki, jak i z czego przygotować się na rozmowę o pracę programisty w USA. Czyżby przez zbliżający się event rekrutacyjny Amazona w Polsce?;)

Na wstępie przepraszam tych, którym jeszcze nie odpisałam na maile, zaraz to naprawię i podeślę Wam linka do tego posta;)

Ale do rzeczy - jak przygotować się na rozmowę, żeby dostać pracę w Amazon, Google, Microsoft czy innej firmie?
żródło: linkedin

1. Nie stresuj się, że masz za mało doświadczenia albo, że nie znasz jakiegoś konkretnego języka programowania. Jeśli jesteś bystra/y i znasz choć jeden z języków programowia c/c++/c#/java  - jest OK.

2. Powinnaś/powinieneś znać angielski w stopniu wystarczającym na to, żeby na bieżąco komentować, co piszesz na tablicy. Warto więc rozwiązać parę zadań na głos, żeby odświeżyć słownictwo.

3. A teraz już mięsko i konkrety:

 • Bez algorytmów i struktur danych nigdzie nie zajedziesz.  DFS, BFS, drzewa, quick sort musisz znać jak "Ojcze nasz". Na studiach uczyliśmy się tego z książki pana Cormena, ale znacznie bardziej polecam książkę, którą ja też odkryłam dzięki uprzejmości kolegi:  Skiena "The Algorythm Design Manual"
 • Równolegle ze Skieną, przerabiajcie znakomitą książkę "Cracking the Coding Interview". Znajdziecie tam przykłady zadań z prawdziwych rozmów o pracę  i omówienie oczekiwanych / poprawnych  rozwiązań. Bardzo, bardzo przydatne.
 • Zadania, zadania, zadania. Rozwiązuj ich jak możesz najwięcej. Na rozmowie o pracy liczy się czas. Nikt nie stoi nad Tobą z zegarkiem i nie przebiera nogami, ale kandydat, który przez 5 min wpatruje się w tablicę i ciężko myśli nie sprawia dobrego wrażenia. Im więcej zadań przerobisz, tym szybciej będziesz w stanie skojarzyć jakieś rozwiązanie, na które już kiedyś wpadłeś i które teraz może się przydać po małej modyfikacji. 
 • Najwięcej zadań znajdziecie w serwisie autorów "Cracking The Coding Interview" - carrercup.com.
  Są to pytania z prawdziwych rozmów o pracę, zobaczycie więc czego oczekiwać.
  Tych zadań jest mnóstwo, gdyby Wam jednak było mało, zajrzycie na glassdoor - tam też znajdziecie co nieco.
  Nie przestraszcie się, jeśli wyda się Wam to wszystko trudne - ma być trudne. :)
I to tyle, jeśli chodzi o przygotowanie merytoryczne. Na koniec jeszcze jedna wskazówka - pisanie rozwiązań w zeszycie i na tablicy, to wbrew pozorom dwa zupełnie różne doświadczenia. Jeśli myślisz, że możesz mieć z tym problem, spróbuj popisać choćby po szybach, żeby się nieco przyzwyczaić.

źródło: internet

Aha, a jeśli dopiero planujecie rozsyłać swoje CV, upewnijcie się, że jest dostatecznie amerykańskie.
Rzućcie okiem TU po parę wskazówek.

No, to powodzenia i dajcie znać, jak przyjedziecie do Seattle!;) 

PS. Jeśli macie jakieś pytania, zadawajcie je tu w komentarzach, warto trzymać wszystko w jednym miejscu.

2 komentarze:

 1. Zastanawiałam się czy taka rozmowa wygląda tak samo albo podobnie na wszytskie stanowiska dla programistów, np. jeżeli ktoś się zajmuje androidem, to czy też musi rozwiązywać takie same zadania, jak web developer czy programista C++? czy na takiej rozmowie pytają o androida?

  OdpowiedzUsuń
 2. Mogą Ci zadać pytanie o cokolwiek co wpisales w CV (czyli jak wpisales androida to mogą zadać parę pytań, żeby się zorientować, co robiles), ale generalnie rozmowy kwalifikacyjne to przeważnie rozwiązywanie zadan. Nie chce mówić, ze tak jest zawsze, ale z mojego doświadczenia wynika, ze nawet jeśli aplikujesz na programistę c# możesz je rozwiązywać w Javie. Tak jak napisałam w poście, nie liczą się narzędzia, których uzywasz a to jak ich uzywasz i czy jesteś mądry;)

  OdpowiedzUsuń