środa, 20 marca 2013

"Wałkowanie Ameryki" Marka Wałkuskiego

W dniu wylotu do Stanów dostałam od Moniki i Wojtka (jeszcze raz dziękuję!) ksiązkę "Wałkowanie Ameryki" autorstwa korespondenta Polskiego Radia - Marka Wałkuskiego. 
Gorąco, gorąco polecam wszystkim! Nie tylko tym, którzy myślą o wyjezdzie do USA, ale każdemu, kto jest choć odrobinę ciekaw skąd się bierze pewność obywateli Stanow, ze USA to najlepszy kraj na świecie;)
Książka ta to zbiór ciekawych informacji o mentalności, zwyczajach, stylu życia i 'duchu' Ameryki.  

Jeszcze raz - polecam i dla zachęty pozwolę sobie zacytować fragment opisu z portalu lubimyczytac.pl

Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych? Jakie naprawdę są Stany Zjednoczone? I jacy są Amerykanie? Inteligentni, życzliwi, otwarci, bezpośredni i optymistyczni? A może niedouczeni, zarozumiali, ograniczeni, nietolerancyjni i aroganccy? Otwarci na świat czy zaściankowi? Pewni siebie czy zakompleksieni?

Oddajemy w ręce Czytelnika książkę Marka Wałkuskiego, dziennikarza radiowej "Trójki" i wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. W charakterystyczny dla siebie, dowcipny i przenikliwy sposób autor opowiada o życiu w Stanach Zjednoczonych i specyfice tego wielkiego kraju, z jego ogromną powierzchnią, liczbą mieszkańców, różnorodnością kulturową, kontrastami społecznymi i wyzwaniami, jakie Ameryka stawia przed przybyszem z Europy.

Zamiast łatwego krytykowania Stanów Zjednoczonych Marek Wałkuski stara się, aby czytelnik zrozumiał Amerykę. Pisze ciekawie, ale nie ogranicza się do samych ciekawostek. Przełamuje stereotypy na temat Amerykanów i ich kraju. Patrzy na USA z życzliwością i nie wierzy w ogłaszany przez wielu "mędrców" schyłek Ameryki.


(zrodlo: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/150999/walkowanie-ameryki, grafika:  http://empik.com )


PS. Mam pracę:) Skonczyłam dziś wypełniać wszystkie formularze niezbędne do złożenia aplikacji o moją wizę. Teraz pozostaje mi trzymać kciuki:)

1 komentarz:

  1. Pomimo iż kilka dużo bardziej interesujących tematów w swojej książce porusza Tomasz Zalewski ("Inne Stany"), praca Marka Wałkuskiego wydaje się dużo pełniejszym obrazem USA, obfitym w codzienną rzetelną dziennikarską pracę, popartą danymi statystycznymi eksponowanymi w iście amerykańskim reporterskim stylu. Wałkuski jest prawie jak kowboj strzelający do swoich czytelników informacjami. Dobra robota, a więcej w mojej recenzji na prywatnym blogu:

    http://tymekwietymeknie.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń